Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Inna od siebie – spotkanie autorskie z Brygidą Helbig

Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach we współpracy ze Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury (SMOK) zaprasza, w środę 2 marca o 18.00 do SMOKa, na spotkanie autorskie z Brygidą Helbig i jej powieścią "Inna od siebie". Poprowadzi je Inga Iwasiów. Najnowsza powieść Brygidy Helbig oparta na biografii niezwykłej i w dużej mierze zapomnianej pisarki młodopolskiej Marii Komornickiej. Autorka podejmuje próbę rekonstrukcji burzliwych losów artystki, zgłębienia tajemnicy jej tragicznych wyborów, jej wykluczenia. Tworzy fascynujący obraz buntowniczej i wybitnie uzdolnionej Marii, publikującej już w wieku lat 16, niezrozumianej przez rodzinę i niedocenianej przez recenzentów.

Powieść Brygidy Helbig z niezwykłą sugestywnością wprowadza nas w klimat epoki i patriarchalnej rodziny szlacheckiej zarysowując w empatyczny, lecz niepozbawiony ironii i dystansu (a więc unikając pokus hagiograficznych) sylwetkę jednej z najbardziej interesujących artystek w historii kultury polskiej, którą warto rozpowszechnić w Polsce i za granicą. Ta znakomita, napisana w niekonwencjonalny sposób powieść przyjmuje perspektywę nie tylko głównej bohaterki, lecz i innych postaci, głównie członków rodziny, ale także badaczy próbujących zgłębić tajemnicę Marii-Własta. Pisarka wprowadza do powieści cytaty z utworów Komornickiej i świadectw o niej, kolaże z jej niepublikowanych rękopisów. To pierwsza powieść o tej pisarce, jednej z pierwszych polskich emancypantek.

Brygida Helbig wcześniej napisała już monografię Komornickiej-Własta „Strącona bogini” (w jęz. niem. „Ein Mantel aus Sternenstaub”). „Inna od siebie” to jednak nie tylko zbeletryzowana biografia. To także opowieść o marginalizacji wybitnych kobiet w kulturze podejmująca ważne wątki społeczne, jak i opowieść psychologiczna o skutkach urazu traumatycznego i o dojrzałości posttraumatycznej. Powieść uzyskała już wiele pozytywnych recenzji, zebranych na stronach internetowych autorki: http://helbig-mischewski.eu/prosa-inna.html

Brygida Helbig (Brigitta Helbig-Mischewski) - pisarka polsko-niemiecka, literaturoznawczyni, ur. 1963 w Szczecinie, od 1983 r. mieszka w Niemczech, obecnie w Berlinie. Jej powieść "Niebko" (2013) znalazła się w finale nagrody NIKE, a tom prozy "Enerdowce i inne ludzie"(2011), również nominowany do NIKE, znalazł się w finale GRYFII (w jęz. niem. "Ossis und andere Leute", 2015). Na podstawie jej minipowieści „Anioły i świnie w Berlinie” (w jęz. niem. „Engel und Schweine”, 2016) powstał w Berlinie spektakl teatralny w reżyserii Janiny Szarek.

Powieść „Inna od siebie” oparta na biografii Marii Komornickiej ukazała się w r. 2016 w wyd. Foksal. Tej niezwykłej postaci Helbig poświęciła monografię "Strącona bogini" (2010) nagrodzoną przez Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 2011 stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Bochum, habilitowała się na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach.

Inga Iwasiów, ur. 1963 w Szczecinie. Profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI Wieku. Od początku pracy akademickiej i twórczej interesowała się problematyką tożsamości. Stąd badania nad pogranicznością, płcią, etnicznością, nad dwudziestowiecznymi przesiedleniami. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych, zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury, poprzez teatr, do sztuk wizualnych. Autorka i redaktorka wielu książek, w tym Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna (1994); Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda (2000), Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj (2002); Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie (2004, 2008); Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku (2013); redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”, obecnie redaguje pismo naukowe „Autobiografia. Literatura-Kultura-Media”. Debiutowała jako krytyczka na łamach „Nowych Książek”, następnie współpracowała z wieloma czasopismami, w latach 2012-2014 prowadziła bloga literacko-krytycznego. Opublikowała m.in. powieściowy dyptyk: Bambino (finał Nike 2008), Ku słońcu (2010); powieści Na krótko (2012), W powietrzu (2014), Pięćdziesiatka (2015), a także opowiadania Smaki i dotyki (2006, 2014). W 2014 ukazały się eseistyczne Blogotony oraz autobiograficzny Umarł mi. Notatnik żałoby. Członkini jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2010–2013, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, członkini SPP, Polskiego PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka koncepcji Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Obecnie pracuje jako jurorka Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego. Felietonistka dodatku książkowego w „Tygodniku Powszechnym”.

Źródło: Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum

Autor: Beata Bielecka | 2 marca 2017

Wróć Drukuj

facebook google plus one