Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Słubiczanie i frankfurtczycy debatowali o przyszłości Dwumiasta

W czwartek, 26 stycznia we frankfurckim Forum Kleista, odbyła się XXX sesja rad miejskich Słubic i Frankfurtu. Przyjęto na niej wspólne założenia rozwoju turystyki w obu miastach do 2020 roku, podsumowano to, co zrobiono razem od poprzedniej sesji w maju 2014 roku do dziś i omówiono nowe projekty.

Burmistrzowie: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke opowiedzieli o planach na przyszłość i projektach, które będą realizowane. Oba miasta złożyły m.in. wniosek o dofinansowanie budowy Wieży Kleista w Słubicach. Wiosną ma zapaść decyzja w tej sprawie. Wieża ma stanąć w sąsiedztwie słubickiego stadionu. Na wysokości 25 metrów znajdować się będzie platforma widokowa, z której będzie można podziwiać uroki doliny Odry, w jej sąsiedztwie znajdzie się duży plac zabaw dla dzieci i fitness pod chmurką dla dorosłych. Elementem projektu jest też m.in. podświetlenie mostu łączącego Słubice i Frankfurt, w taki sposób, żeby stał się on atrakcją turystyczną. Iluminacja mostu zbliży też oba miasta do siebie, bo dzięki niej zniknie punkt rozumiany tradycyjnie jako koniec Frankfurtu i początek Słubic.

Podczas sesji przyjrzano się też dotychczasowej współpracy. Radni obejrzeli film, który przypomniał wspólne inwestycje i wydarzenia ważne dla Dwumiasta, których byliśmy świadkami od 2014 roku do dziś. Mowa w nim m.in. o uruchomieniu w marcu 2015 roku wspólnego ciepłociągu, dzięki któremu latem, gdy słubicki SEC ma nadwyżki ciepła może je wówczas dostarczać do Frankfurtu, natomiast zimą korzystać z ciepła płynącego od sąsiadów, transgranicznej linii autobusowej 983, z której korzysta średnio 850 osób dziennie. W połowie grudnia 2016 roku trasa autobusu została wydłużona, a ostatni przystanek w Słubicach jest na nowym dworcu, wybudowanym przez gminę. Sukcesem jest też uruchomienie we wrześniu 2014 roku w Słubicach polsko-niemieckiego przedszkola, a w marcu 2015 roku otworzyliśmy wspólnie Polsko-Niemiecką Informację Turystyczną, która znajduje się w pomieszczeniach odbudowanego Domu Bolfrasa we Frankfurcie.

Za innowacyjność wspólnych projektów, w lipcu 2016 roku Frankfurt i Słubice zostały nagrodzone w konkursie Deutschland- Land der Ideen (Niemcy – Kraj Idei). W konkursie byliśmy jedynym samorządem, wśród stu laureatów. W sumie wzięło w nim udział tysiąc organizacji i inicjatyw społecznych.

Film, który opowiada o współpracy Słubic i Frankfurtu w ostatnich latach

Autor: Beata Bielecka | 27 stycznia 2017Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one