Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Darmowe kursy językowe dla polskich i niemieckich seniorów!

We Frankfurcie, przy ul. Słubickiej, tuż za mostem łączącym nasze miasta, powstaje miejsce spotkań dla osób starszych z obu stron Odry. Będą się tam m.in. uczyć języka sąsiada, spotykać na śniadaniach, brać udział w zajęciach kółka czytelniczego. Powstanie też rada seniorów.
Pomieszczenia pod przyszłą siedzibę „citySENIORENTREFF bez granic" są właśnie remontowane. Mają zostać oddane do użytku w maju lub czerwcu. Do tego czasu aktywności zaplanowane w ramach projektu „citySPOTKANIA SENIORÓW ohne Grenzen”, którego partnerem jest m.in. gmina Słubice, będą się odbywać na przemian w słubickim Collegium Polonicum i frankfurckim Domu Bolfrasa.

Więcej Drukuj

Warsztaty dla nauczycieli. Jak motywować uczniów do nauki języków obcych?

Lektorat Języków Obcych Collegium Polonicum we współpracy z Centrum Międzykulturowego Nauczania Uniwersytetu Europejskiego Viadrina już po raz trzeci zaprasza zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach „Praca w grupach międzykulturowych –animacja, analiza i aktywacja”. Odbędą się one 20 marca (10.00-16.00) w sali nr 20 w Collegium Polonicum. Warsztaty prowadzić będą: Stefanie Vogler-Lipp i Ulrike Zillmer (Centrum Międzykulturowego Nauczania Uniwersytetu Europejskiego Viadrina).

Więcej Drukuj

Burmistrzowie Słubic i Frankfurtu o Wieży Kleista, Dniu Europy i wspólnych projektach

Spotkania w ramach tzw. grupy sterującej weszły już na stałe do kalendarza Tomasza Ciszewicza i dr Martina Wilke. Odbywają się regularnie raz w miesiącu, na przemian po obu stronach Odry. W środę 15 lutego delegację z Frankfurtu gościliśmy u siebie.
Obu burmistrzom, podczas spotkania, towarzyszyli pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. – Rozmawialiśmy między innymi o naszym wspólnym projekcie, który przewiduje budowę Wieży Kleista w Słubicach i efektowne oświetlenie mostu łączącego nasze miasta – mówi T. Ciszewicz.

Więcej Drukuj

Słubiczanie i frankfurtczycy debatowali o przyszłości Dwumiasta

W czwartek, 26 stycznia we frankfurckim Forum Kleista, odbyła się XXX sesja rad miejskich Słubic i Frankfurtu. Przyjęto na niej wspólne założenia rozwoju turystyki w obu miastach do 2020 roku, podsumowano to, co zrobiono razem od poprzedniej sesji w maju 2014 roku do dziś i omówiono nowe projekty.

Więcej Drukuj

Duży sukces naszych małych piłkarzy

Wprawdzie zawodnicy z UKS Polonia Słubice nie wygrali turnieju EWE Winter CUP, który został rozegrany 22 stycznia w Bestensee, ale podopieczni Piotra Dmuchowskiego i Łukasza Ryszczuka mają powody do radości, bo walczyli ambitnie i doszli do półfinału.

Więcej Drukuj

W sobotę spotkanie informacyjne dla polskich uczniów

21 stycznia od 9.00 do 12.00 będzie można wziąć udział w Dniu Otwartym w Gimnazjum Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą. Jest ono adresowane do polskich uczniów zainteresowanych kontynuacją nauki w tej szkole oraz do ich rodziców. Tego samego dnia o 10.30 w auli B frankfurckiej szkoły odbędzie się też spotkanie informacyjne.

Więcej Drukuj

Festiwal sztuki „Art an der Grenze 2017“ otwarty dla wszystkich chętnych

Festiwal sztuki „Art an der Grenze 2017“ szuka artystów z regionu nadodrzańskiego, którzy
chcieliby od 26 kwietnia do 10 maja 2017 r. zaprezentować szerokiej publiczności swą twórczość.
Nieważne, czy byłoby to malarstwo, rzeźba, performance, street art, instalacja czy fotografia...Organizatorzy nie oczekują profesjonalnych ani znanych artystów, lecz twórczych osób z ciekawymi pomysłami.

Więcej Drukuj

Słubiccy harcerze podzielili się Betlejemskim Światłem Pokoju także z Niemcami

W poniedziałek, 19 grudnia słubiccy harcerze najpierw przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju do słubickiego magistratu, a po południu ofiarowali je także naszym sąsiadom zza Odry. Włodarze Słubic i Frankfurtu oraz powiatu słubickiego, a także księża z obu miast i mieszkańcy spotkali się w połowie mostu na Odrze, żeby wziąć udział w tej uroczystości. Zarówno burmistrz Tomasz Ciszewicz jak i Markus Derling z frankfurckiego magistratu podkreślali, że w trudnych czasach, w których żyjemy, przekazywanie sobie światła pokoju ma ogromne znaczenie. Słowa te padły zaledwie trzy godziny przed tragedią, do jakiej doszło wczoraj w Berlinie. Po tym jak w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym wjechała ciężarówka prowadzona przez terrorystę, zginęło 12 osób, a blisko 50 jest rannych.

Więcej Drukuj

Dziś w Collegium Polonicum wieczór z biografią

14 grudnia o 18.00 w Archiwum Ludzkich Losów (parter budynku Biblioteki Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1 w Słubicach) Stowarzyszenie „My Life – historia opowiedziana” e.V. otworzy swoje drzwi dla osób, które chcą posłuchać bożonarodzeniowych historii z różnych zakątków świata. Spotkanie jest częścią Aktywnego Kalendarza Adwentowego. W przedświątecznej atmosferze, przy kawie oraz wypiekach będzie można usłyszeć ciekawe historie, porozmawiać, a także wymienić się własnymi przeżyciami i spostrzeżeniami.

Więcej Drukuj

Współpraca Słubic i Frankfurtu? To był dobry rok!

W środę 7 grudnia burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke spotkali się z dziennikarzami z obu stron Odry, żeby opowiedzieć, co zrobili razem w tym roku i jakie mają plany na przyszły rok. Mowa była m.in. o budowie Wieży Kleista w Słubicach, problemach z uruchomieniem polsko-niemieckiej szkoły podstawowej z powodu reformy oświaty w Polsce czy malejącej liczbie uchodźców we Frankfurcie i rosnącej liczbie Ukraińców, którzy mieszkają w Słubicach.

Więcej Drukuj

Słubiczanie i frankfurtczycy będą wspólnie śpiewać kolędy

21 grudnia o 18.00 przed ratuszem we Frankfurcie odbędzie się "Śpiewanie kolęd nad Odrą". Po raz pierwszy mieszkańcy Słubic i Frankfurtu, wspólnie z chórami działającymi w obu miastach, m.in. słubickim Adoramusem, będą śpiewać polskie i niemieckie kolędy. Organizatorzy - stowarzyszenie Sąsiedzi e.V, przygotowali na to popołudnie świece i śpiewniki. Gdyby tego dnia nie dopisała pogoda wówczas kolędowanie odbędzie się w sąsiednim Kościele Mariackim. Wspólne śpiewanie kolęd jest jednym z elementów Aktywnego Kalendarza Adwentowego. Serdecznie zapraszamy!

Więcej Drukuj

Transgraniczny autobus dojedzie na dworzec autobusowy

Od 11 grudnia transgraniczny autobus 983 obsługiwać będzie dodatkowy przystanek. Dotychczas autobus dojeżdżał do placu Bohaterów, teraz będzie nim można dotrzeć także na przystanek znajdujący się na nowym dworcu autobusowym, który gmina wybudowała obok magistratu przy ul. Akademickiej. Linia 983 to pierwsze tego typu połączenie na polsko-niemieckiej granicy, które uruchomiły dwa samorządy leżące po dwóch stronach granicy.

Więcej Drukuj

Wieczór autorski i premiera książki „Wspomnienia pogranicza”

8 grudnia 2016 roku o godzinie 18.00 odbędzie się wieczór autorski połączony z premierą książki pt. „Wspomnienia pogranicza”, na który zapraszają Fundacja na rzecz Collegium Polonicum oraz Stowarzyszenie My Life – historia opowiedziana.Ta niezwykła publikacja powstała przy osobistym współudziale 10 osób, które opowiedziały nam swoją historię, dotyczącą aktywności na pograniczu polsko-niemieckim w kontekście podsumowania 25 lat współpracy. Wszystkie historie zebraliśmy w jednej publikacji, wydanej w obu językach

Więcej Drukuj

Dziś otwieramy pierwsze okienko Aktywnego Kalendarza Adwentowego!

Frankfurcka orkiestra Fanfarengarde, w której grają też słubiczanie, zaprasza dziś o 18.30 do Collegium Polonicum na koncert i występ mażoretek. Jest to pierwsza propozycja spędzenia adwentowego wieczoru skierowana do mieszkańców Dwumiasta Słubice-Frankfurt. Jakie atrakcje czekają nas w kolejnych dniach?

Więcej Drukuj

Europosłowie: - Narodowcy zagrażają wspólnej Europie!

- Chcielibyśmy, żeby prawo unijne jeszcze bardziej umożliwiało nam współpracę transgraniczną – apelował do europosłów burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz podczas Polsko-Niemieckiego Forum Obywatelskiego, które odbyło się 18 listopada w Domu Bolfrasa we Frankfurcie nad Odrą. Uczestniczyli w nim: Dariusz Rosati (PO), Michael Cramer (Partia Zielonych - Bundnis 90/Die Grünen), Sylvia-Yvonne Kaufmann (SPD) i Joachim Zeller (CDU).

Więcej Drukuj

facebook google plus one