Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Ten obóz w Świecku przypomina tragedię ofiar wojny. To tu będą główne obchody 80. rocznicy jej rozpoczęcia

W poniedziałek 2 września 2019, o 12.00, na terenie byłego hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku, odbędą się gminne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Poprzedzi je msza o 8.00 w kościele pw. Ducha Świętego w hołdzie poległym. Dzień wcześniej w Słubicach, o 12.00, spotkamy się na placu Sybiraków przy pomniku poświęconym wszystkim Polakom walczącym o niepodległość kraju. Do wzięcia udziału w uroczystościach zachęcają burmistrz Mariusz Olejniczak i przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

W niedzielę 1 września, na placu Sybiraków, będzie krótka uroczystość połączona ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców. Główne obchody rocznicy wybuchu II wojny odbędą się dzień później w Świecku. Teren byłego obozu to ważne miejsce martyrologii na ziemi słubickiej.

Na uroczystości zaprosiliśmy m.in. marszałek Elżbietę Annę Polak i członków zarządu województwa, wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka, starostę słubickiego, władze Frankfurtu nad Odrą, duchownych różnych wyznań, przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, służby mundurowe.

W programie jest m.in. odczytanie apelu poległych, modlitwa ekumeniczna, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar byłego, hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku.

Niewinnie brzmiąca nazwa obozu Oderblick (Widok na Odrę) to zaprzeczenie tego, czym to miejsce było w rzeczywistości. Obóz, który powstał w 1940 roku, i podlegał gestapo, kryje wstrząsające historię. Więziono tu łącznie ok. 4 tys. osób. m.in. Polaków, Żydów, Francuzów, Belgów, Hiszpanów, Rosjan, Białorusinów, ale też niepoprawnych politycznie Niemców.

Zmuszani do nieludzkiej pracy przy budowie pobliskiej autostrady, w żwirowni, w gospodarstwach rolnych i różnych zakładach, często torturowani i głodzeni przeżyli tu piekło. W styczniu 1945 r., gdy Rosjanie byli coraz bliżej Berlina, obóz w Świecku został ewakuowany, a więźniów pognano do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Siedmiotygodniowy "marsz śmierci" przeżyła tylko część osób. Około 70 więźniów, którzy z powodu chorób, nie byli w stanie iść, zamknięto w obozowym baraku w Świecku i spalono żywcem. O historii tego miejsca przypomina pomnik, który stanął we wsi w 1977 roku.

Autor: Beata Bielecka | 2 września 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one