Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Archeolodzy wykopali we Frankfurcie sześć złotych monet z XVI wieku

Frankfurcki ratusz poinformował nas, że podczas prac na Große Oderstraße, archeolodzy z firmy archaeofakt wykopali pięć Écus d'Or i jednego dukata. Kierujący wykopaliskami Matthias Antkowiak podejrzewa, że sześć złotych monet zostało wszytych w ubranie i przez pomyłkę wyrzuconych.
„Écu” to nazwa monet używanych w Królestwie Francji od średniowiecza do XVIII wieku. „Écu d'Or” to natomiast złota moneta. Jedną z sześciu monet jest dukat papieża Klemensa VII (1523-1534).

Złote monety, znane jako dukaty, zostały po raz pierwszy wybite w Wenecji pod koniec XIII wieku.

Od sierpnia 2018 r. na Große Oderstraße powstało 25–28 rozległych stanowisk archeologicznych. Housing Industry Frankfurt (Oder) GmbH planuje tutaj postawić budynek mieszkalno- handlowy, który ma powstać w miejscu historycznej budowli z 1945 roku.

Podczas prac archeologicznych odkryto na tym terenie wiele śladów dokumentujących rozwój miasta w XIII wieku i na początku XIV wieku, a także w późniejszym okresie od XVI do XIX wieku. Różnorodne znaleziska z okresu renesansu pozwalają poszerzyć wiedzę o tym, jak, przed wiekami, wyglądała codzienność mieszkańców Frankfurtu. Oprócz monet znaleziono też m.in. naczynia ceramiczne.

Burmistrz Frankfurtu René Wilke podkreśla, że odkrycia archeologów dają cenne informacje na temat dawnego życia we Frankfurcie nad Odrą. - Te zabytki miejsko-historyczne powinny być zachowane dla potomności – mówi.

Fot. Urząd Miejski we Frankfurcie nad Odrą. 

Na zdjęciu Prof. Franz Schopper, archeolog landu Brandenburgia BLDAM i René Wilke, burmistrz Frankfurtu nad Odrą, z sześcioma złotymi monetami znalezionymi podczas wykopalisk na Grosse Oderstraße.

Autor: Beata Bielecka | 3 lipca 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one