Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

W tej muzyce czuć wiosnę

W sobotę 21 kwietnia o 19. 00 warto się wybrać do Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury na koncert muzyki klasycznej. W programie Sonata na skrzypce i fortepian F-Dur op. 24 „Wiosenna” Ludwiga van Beethovena oraz Suita włoska na skrzypce i fortepian Igora Strawińskiego. Oba utwory wykonywać będą Anastazja Łysenko (skrzypce) i Monika Pończocha (fortepian). Bilety w cenie 15 zł do nabycia w SMOKu.

Na stronie SMOKa można przeczytać, że Sonata F-dur op. 24 L. v. Beethovena nazywana jest „Wiosenną”, ale ten podtytuł nie jest pomysłem kompozytora. Przylgnął do świetnego utworu raczej poprzez nośne skojarzenie wyrazu muzyki, nastroju całości z porą roku, która w klimacie umiarkowanym uosabia odradzanie się życia, powrót ciepła i emanację pogody, czasami jedynie dobarwianą mniej lub bardziej gwałtownymi burzami. Takie też jest dzieło Beethovena – pełne liryzmu, czarującego spokoju i na ogół umiarkowanej temperatury, z kilkoma tylko mroczniejszymi epizodami. Wszystko ujawnia się w dźwiękach pierwszej frazy skrzypiec, rozpostartej nad delikatnym akompaniamentem fortepianu.

Suita włoska Igora Strawińskiego jest aranżacją wybranych tematów z jego własnego dzieła baletowego – Pucinelli, który to z kolei został oparty na motywach zaczerpniętych od osiemnastowiecznego włoskiego kompozytora Giambattista Pergolesiego. Urok włoskich melodii pióra Pergolesiego w połączeniu z pikantnym językiem harmonicznym Strawińskiego sprawiły, że Suita włoska stała się jednym z najpopularniejszych utworów kameralnych na skrzypce i fortepian w historii literatury muzycznej.

Autor: Beata Bielecka | 21 kwietnia 2018

Wróć Drukuj

facebook google plus one