Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

To tu terapeuci uczyć będą samodzielnie żyć osoby niepełnosprawne

Od września tego roku Środowiskowy Dom Samopomocy, który znajduje się przy Ośrodku Pomocy Społecznej, prowadzi Stowarzyszenie po PROstu. Wczoraj, 4 września, odbyła się tam mała uroczystość połączona z oficjalnym uruchomieniem placówki przez nowych terapeutów. Jak mówi prowadząca stowarzyszenie Joanna Sierżant – Rekret w ŚDS jest miejsce dla 19 osób. Na razie zgłosiło się 14, ale wpłynęły już kolejne wnioski.

ŚDS od 1997 roku działał w strukturach słubickiego OPS. Ponieważ przepisy zobowiązują gminy, żeby do końca 2018 roku wyodrębniły Środowiskowe Domy Samopomocy ze struktur OPS, słubicki magistrat ogłosił konkurs na prowadzenie tej placówki. Wygrało Stowarzyszenie po PROstu, które przejęło kierownictwo nad ośrodkiem od 1 września 2017 r. Organizacja ta już od kilku lat zajmuje się działaniami na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami.

- Ten konkurs był dla nas świetną okazją, żeby rozszerzyć naszą ofertę również o zajęcia dla osób dorosłych. Działamy od 2010 r. i do tej pory zajmowaliśmy się głównie młodzieżą. Wiemy jednak, że jest dużo osób dorosłych z problemami, bo ich rodzice zgłaszali się do nas, pisali maile, wielokrotnie pytając, dlaczego nie zajmiemy się także pomocą starszym. To szansa rozwoju nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych podopiecznych - dodaje J. Sierżant – Rekret.

Dla kogo ten dom?

W placówce jest miejsce dla 19 osób. To dla nich przygotowywane będą zajęcia ( od poniedziałku do piątku, przez sześć godzin dziennie). Ich adresatem są osoby przewlekle chore psychicznie, a także z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Zgłosić mogą się również niepełnosprawni z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, ale nie dotyczy to osób uzależnionych od środków psychoaktywnych. Kadrę ŚDS tworzą: kierownik, terapeuta prowadzący różne zajęcia oraz pedagog, a wspomogą ich: pracownik socjalny, psycholog, logopeda, terapeuta ręki i rehabilitant. Podopieczni mogą też korzystać z poradnictwa pedagogicznego, psychologicznego oraz psychiatrycznego . Obejmuje ono konsultacje, terapię indywidualną, terapię podtrzymującą, terapię rodzinną, trening zachowań czy psychoedukację.

(Nie)zwykle zajęcia

Dla uczestników przewidziano też treningi, mające przygotować osoby chore do codziennego funkcjonowania. – Nasz cel jest taki, żeby to, czego podopieczni się naucza na zajęciach, umieli wykorzystać później w życiu codziennym. Podczas treningu kulinarnego będą się uczyć gotować lub przygotowywać jedzenie, trening spędzania wolnego czasu ma pokazać im, co można robić w ciągu dnia. Będziemy też wyjeżdżać na wycieczki, brać udział w różnego rodzaju akcjach prowadzonych przez nasze stowarzyszenie. Chodzi o to, żeby osoby niepełnosprawne miały kontakt z innymi, bo tego im często brakuje – podkreśla J. Sierżant-Rekret.

Jak się zgłosić?

Aby uczestniczyć w zajęciach trzeba otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego, a także psychiatry lub neurologa . Z tymi dwoma dokumentami należy udać się do OPS i złożyć wniosek, który zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni. Wszelkie dokumenty dostępne są w siedzibie ośrodka.

Autor: Beata Bielecka | 5 września 2017Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one