Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Wieża Kleista? Mamy umowę na dofinansowanie!

Burmistrz Tomasz Ciszewicz, w obecności Waldemara Tomaszka z Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów kraju związku Brandenburgia, podpisał dziś, 23 marca, w Urzędzie Miejskim w Słubicach, umowę na dofinansowanie budowy Wieży Kleista. W ramach tego projektu, w atrakcyjny sposób, zostanie też podświetlony most łączący Słubice i Frankfurt.
- Bardzo się cieszę, że mamy już tę umowę. Natychmiast bierzemy się za przygotowanie przetargu na budowę Wieży Kleista– mówił burmistrz T. Ciszewicz i dodał, że plan jest taki, żeby prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku. Turystom wieża ma być udostępniona w przyszłym roku.

Podpisana dziś umowa przewiduje, że na budowę wieży gmina Słubice dostanie z Brukseli 1,1 mln euro, 85 proc. kosztów, które trzeba będzie ponieść.

Wieża, zaprojektowana przez Łukasza Biernackiego, będzie miała 30 metrów wysokości. Na 25 metrach zbudowana zostanie okrągła platforma widokowa, na którą będzie można wejść po pokonaniu wachlarzowych schodów. Całość przykryje szklany dach. – Jestem przekonany, że Wieża Kleista stanie się atrakcją turystyczną dla Polaków i Niemców– stwierdził burmistrz.

Budowla ma nawiązywać do historycznej Wieży Kleista, która od 1892 do 1945 roku stała w dawnej dzielnicy Frankfurtu Dammvorstadt (dzisiejsze Słubice) na tzw. Wzgórzach Żydowskich, w sąsiedztwie wybudowanego wcześniej stadionu. Nazwano ją imieniem Ewalda von Kleista, który był pruskim wojskowym, pisarzem, członkiem loży masońskiej. Zginął w 1759 roku podczas bitwy pod Kunowicami. Ewald był stryjecznym dziadkiem, innego ze znanych Kleistów- Heinricha, urodzonego w 1777 roku, we Frankfurcie nad Odrą, pisarza przełomu oświecenia i romantyzmu, który przeszedł do historii literatury. Frankfurt dumny z Kleistów promuje się dziś jako Kleist Stadt.

Dzięki wsparciu ze strony Brukseli Słubice i Frankfurt zyskają nie tylko Wieżę Kleista. W ramach tego projektu zostanie też podświetlony most na Odrze. Iluminacja w kolorze niebieskim i zielonym (są to barwy, które występują na wspólnym logo Słubic i Frankfurtu) z pewnością uatrakcyjni to miejsce. Iluminacją zajmie się administracja Frankfurtu, która jest odpowiedzialna za tę część projektu.

Budowa Wieży Kleista jest kontynuacją projektu, w ramach którego, w 2014 roku we Frankfurcie odbudowano Dom Bolfrasa, kamienicę należącą do zasłużonej dla miasta rodziny Bolfrasów. Obecnie znajduje się tu m.in. polsko-niemiecka informacja turystyczna i Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, które zajmuje się wspólnym marketingiem obu miast.

Autor: Beata Bielecka | 23 marca 2018Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one