Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

113 milionów na ochronę przeciwpowodziową Słubic!

- Doczekaliśmy się! – cieszył się dziś, 12 czerwca 2017 roku, burmistrz Tomasz Ciszewicz po tym, jak dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Waldemar Starosta i Piotr Bartoszewski, szef szczecińskiego Energopolu, który będzie realizował największą w historii Słubic inwestycję przeciwpowodziową, podpisali w słubickim Collegium Polonicum umowę. Stało się to dokładnie 20 lat po powodzi w roku 1997.

Umowa opiewa na kwotę 113 mln zł, za które zostanie zmodernizowanych blisko 6 km istniejącego wału przeciwpowodziowego i budowany będzie nowy wał okrężny o prawie takiej samej długości. Oprócz tego przebudowany zostanie m.in. ponad 4 km Czarny Kanał i ponad 2 km Racza Struga. W ramach tej inwestycji zostanie również zmodernizowany ponad 1 km sieci melioracyjnej.

– Dzięki tej inwestycji Słubice zostaną w stu procentach zabezpieczone przed powodzią – podkreślała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Przypomniała też, że pieniądze na wzmocnienie istniejących wałów i budowę nowego wału okrężnego, który w przypadku powodzi zabezpieczy miasto przez ewentualną cofką, pochodzą z budżetu państwa oraz pożyczki Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy.

- Spełnia się dziś jedno z moich marzeń – przyznał burmistrz T. Ciszewicz i dodał, że dzięki tej inwestycji miasto nie tylko będzie bezpieczne, ale też zyska 300 hektarów gruntów do zagospodarowania, które teraz z powodu ich położenia leżą odłogiem. Dodał, że drugie marzenie to budowa obwodnicy Słubic i liczy, że ten projekt też dostanie w końcu wsparcie.

P. Bartoszewski pytany przez dziennikarzy, kiedy Energopol wejdzie na plac budowy dokładnej daty nie był w stanie podać. – Na pewno w tym roku – powiedział. Wyjaśnił też, że inwestycja obliczona jest na 4 lata i prosi mieszkańców o wyrozumiałość, bo w trakcie jej trwania na pewno wystąpią ograniczenia w ruchu czy inne niedogodności. – Istniejący wał jest w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i szlaków komunikacyjnych – mówił.

Po podpisaniu umowy samorządowcy, wśród których oprócz marszałek E. Polak byli m.in.wicewojewoda lubuski Robert Paluch, członek zarządu województwa Stanisław Tymczyszyn, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, starosta słubicki Marcin Jabłoński, radni ze Słubic i z sejmiku,a także Witold Krochmal, dyrektor Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, wbili w wał łopaty rozpoczynając tym symbolicznym gestem inwestycję w Słubicach.   

Autor: Beata Bielecka | 12 czerwca 2017Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one