Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"

Segregacja śmieci? Nie uciekniemy przed tym!

W poniedziałek, 19 września na placu Przyjaźni odbył się pierwszy z sześciu happeningów w ramach kampanii "Bądź eko-słubiczaninem". Pracownicy Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, którzy prowadzą tę kampanię na zlecenie gminy, opowiadali mieszkańcom o nowych zasadach segregacji odpadów, rozdawali zgniatarki do butelek plastikowych i ulotki, które mają ułatwić słubiczanom selekcję śmieci.

Od jesieni odpady segregować będziemy dzieląc je na pięć frakcji: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady zielone oraz zmieszane. Tę zmianę wymusiły na gminie nowe wytyczne Ministerstwa Środowiska. Ponieważ temat segregacji nie jest łatwy gmina prowadzi kampanię edukacyjno-promocyjną, która potrwa do końca października. - Dostaliśmy na tę kampanię 45 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – mówi Przemysław Karg z wydziału inwestycji i ochrony środowiska słubickiego magistratu i podkreśla, że Słubice były jedynym miastem z północy województwa lubuskiego, któremu przyznano dotację. Dodaje też, że to już trzecia kampania ekologiczna prowadzona przez gminę.

Dzięki niej do mieszkańców m.in. trafiają już ulotki dotyczące nowych zasad segregacji odpadów, wspólnie z mieszkańcami tworzona jest mapa dzikich wysypisk śmieci, które są na bieżąco likwidowane, organizowane są akcje sprzątania najbardziej zaniedbanych miejsc w mieście, w planach jest stworzenie ekoporadnika dla mieszkańców. Będą też kolejne happeningi. Dziś, 20 września zapraszamy na osiedle Słowiańskie (16.00-17.00), w środę (16.00-17.00) na deptak przy ul. Kochanowskiego, 22.09. (16.00-17.00), spotykamy się przy ul. Wawrzyniaka/Kopernika, 23.09. (16.00-17.00), przy śmietniku na ul. Żwirki i Wigury, w poniedziałek 26.09. (14.00-15.00) odbędzie się finał przed Urzędem Miejskim, ul. Akademicka 1.W trakcie happeningów chętni mogą składać deklarację eko-słubiczanina, która jest swego rodzaju zobowiązaniem do segregacji śmieci. W nagrodę dostają zgniatarki do butelek. W ramach kampanii organizowane też będą zajęcia w szkołach i przedszkolach.

Burmistrz Tomasz Ciszewicz podkreśla, że przed segregacją odpadów nie uciekniemy. – Z roku na rok podnoszone są wymagania dotyczące m.in. poziomów odzysku poszczególnych surowców czy recyclingu. Jeśli gmina nie sprosta przepisom prawa i nie zwiększy udziału odpadów segregowanych w odbieranych odpadach ogółem, będzie płacić kary, co wpłynie na koszty śmieci. Poniesiemy je wszyscy – mówi burmistrz.

Autor: Beata Bielecka | 20 września 2016Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one