Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"

Ale mamy społeczników!

Emeryci tańczą, osoby niepełnosprawne zdobywają szczyty gór, wędkarze dbają o otoczenie Odry, przyrodnicy uczą mieszkańców ekologii, a diabetycy pomagają żyć z chorobą – w gminie działa ponad 70 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz mieszkańców. 21 organizacji opowiedziało o swojej działalności podczas sesji 24 listopada. Stowarzyszenia wspiera gmina. Na 2017 rok przeznaczyła dla nich 500 tys. zł.

To był mały maraton dobroczynności, bo niemal każda z organizacji przytoczyła wiele przykładów na to, w jaki sposób pomaga mieszkańcom. Adam Poholski ze słubickiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem opowiadał, że stowarzyszenie stawia na rehabilitację społeczną, żeby chorzy nie zamykali się w domach. Stąd cykliczne wycieczki rowerowe, wyjazdy na basen, warsztaty sudoku, wspólne śpiewanie, wyjazdy w góry… A. Poholski opowiadał, że gdy niedawno grupa z TWK pojechała do Szklarskiej Poręby, nawet osoby, którym chodzenie sprawia trudność, wspinały się z innymi na szczyty gór. - TWK liczy ponad setkę członków, a stowarzyszenie jest przykładem nie tylko w Słubicach. Niedawno A. Poholski wszedł do zarządu głównego Towarzystwa Walki z Kalectwem, bo energii do działania mu nie brakuje.

Energii nie można też odmówić osobom działającym w stowarzyszeniu emerytów i rencistów. Kazimiera Chrzanowska wspominała wiele imprez organizowanych dla słubiczan. – Każdy rok zaczynamy zabawę z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, potem są Walentynki i na każdej z tych imprez mamy zawsze ok. 130 osób – mówiła. Kalendarz wydarzeń pęka w szwach, a są w nim m.in. wspólne wyjazdy na święta Bożego Narodzenia, na wczasy, które w tym roku emeryci spędzili m.in. w Chorwacji, w Międzyzdrojach i na Mazurach, aerobic, wycieczki rowerowe, zawody sportowe…Do związku należy ponad 450 osób.

Wiele z imprez organizowanych przez stowarzyszenia wspomaga gmina. – Jesteśmy największym sponsorem organizacji pozarządowych – mówił podczas sesji burmistrz Tomasz Ciszewicz. Podkreślił, że gmina wspiera organizacje nie tylko dotując różne wydarzenia, ale też jesteśmy jednym z nielicznych samorządów, który otworzył i utrzymuje Centrum Organizacji Pozarządowych (działa przy ul. Piłsudskiego).

Wielu przedstawicieli stowarzyszeń podkreślało to w swoich wystąpieniach, dziękując zarówno radnym, jak także władzom gminy.

Więcej na temat słubickich organizacji pozarządowych i stowarzyszeń w najbliższym numerze Gazety Słubickiej, która ukaże się w połowie grudnia.

Autor: Beata Bielecka | 25 listopada 2016

Wróć Drukuj

facebook google plus one