Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Mieszkańcy Drzecina świętowali z sąsiadami zza Odry 700-lecie Boossen

- To dla nas podwójna okazja do radości, bo oprócz urodzin Boossen świętujemy dziś także trzecią rocznicę podpisania umowy partnerskiej między naszymi wioskami - mówił 7 lipca podczas uroczystości za Odrą sołtys Drzecina Ryszard Świderski. Eberhard Vetter, który stoi na czele władz Boossen przypomniał, że polsko-niemieckie kontakty sięgają jeszcze lat 90.

Dla sołtysa Drzecina współpraca z Boossen ma znaczenie z wielu względów. - Nasi mieszkańcy biorąc udział w różnych spotkaniach mają okazję poznać kulturę sąsiadów, nawiązać kontakty. Te kontakty są coraz bliższe, na przykład niektóre rodziny jeżdżą razem na wycieczki rowerowe, organizujemy wspólne grzybobrania, zapraszamy się na różne święta. Gdy cztery lata temu po raz pierwszy gościliśmy u siebie na Wigilii mieszkańców Boossen byli zaskoczeni, że tak się u nas spędza święta - opowiada sołtys.

Podkreśla, że poznawanie kultury kraju sąsiada sprzyja integracji i lepszemu zrozumieniu. Integrują się też najmłodsi. Już trzeci rok z rzędu 25 dzieci z obu wiosek wyjedzie na wspólny obóz, który będzie współfinansowany z unijnych pieniędzy. W ubiegłym roku dzieci były  w Pszczewie, tego lata odpoczywać będą nad jeziorem w Niemczech.

700-lecie Boossen świętowano trzy dni. W piątek, 7 lipca, w głównych uroczystościach, oprócz sołtysów Boossen i Drzecina (była też delegacja mieszkańców) uczestniczyli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke. W sobotę drzecinianie promowali swoją wieś na stoisku podczas festynu, a w niedzielę wzięli udział w barwnym korowodzie.

Autor: Beata Bielecka | 11 lipca 2017Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one