Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Program Mieszkanie Plus? Czekamy na decyzję!

Ponieważ na różnych słubickich forach internetowych pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące braku zaangażowania gminy Słubice w Program Mieszkanie Plus, wyjaśniamy jak się sprawy rzeczywiście mają. - Nieprawdą jest, że gmina Słubice nie chce przystąpić do rządowego Programu Mieszkanie Plus. Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w województwie lubuskim, które pełnomocnikowi wojewody lubuskiego Ds. Programu Mieszkanie Plus Januszowi Mojsiewiczowi zgłosiły akces do Programu – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz.

- Zrobiliśmy to w październiku 2016 roku. Poproszono nas wówczas o wskazanie działki, na której można by zbudować mieszkania w ramach tego programu. Wskazaliśmy teren, który spełniał wszystkie stawiane gminom wymogi – działkę nr 281/153, o powierzchni ok. 3 hektary, zlokalizowaną przy ul. Konstytucji 3 Maja, za kompleksem garaży, między ulicami Staszica i Witosa – wyjaśnia burmistrz (w załączniku do informacji znajduje się mapa tego terenu). Konsekwencją tego było podpisanie, 12 grudnia 2016 roku, listu intencyjnego przez Tomasza Ciszewicza i przedstawicieli zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A, partnera rządu w Programie Mieszkanie Plus.

List wyrażał wolę uczestniczenia gminy Słubice w tym programie ( jego kopia także znajduje się w załączniku). Na razie – co potwierdził nam dziś, 10 maja, pełnomocnik wojewody ds. Programu - nie ma decyzji, w których gminach będą budowane mieszkania w ramach Programu Mieszkanie Plus. J. Mojsiewicz przyznał też, że gmina nic więcej nie może na razie w tym temacie zrobić. Poinformował również, że w najbliższym czasie jedzie do Warszawy i być może po powrocie będzie w stanie coś nam więcej powiedzieć. Zdementował też informacje, które pojawiły się na forum internetowym portalu słubice24.pl, że wnioski o dofinansowanie można było składać do końca marca.

Rządowy Program Mieszkanie Plus zakłada budowę lokali dla rodzin, którym nie przysługują mieszkania komunalnych, jednak ich zarobki nie są wystarczające, żeby mogły pozwolić sobie na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym czy starać się o kredyt hipoteczny. Czynsz w oferowanych przez państwo mieszkaniach miałby być stabilny i niższy niż na rynku komercyjnym. W dłuższej perspektywie istniałaby też możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności", a koszt spłaty takiego mieszkania miałby być znacznie niższy niż zakup lokalu na wolnym rynku. Wkład gmin ma polegać na tym, że przekażą bezpłatnie działki budowlane pod tego typu inwestycje.

- Chcemy nie tylko uczestniczyć w tym programie, ale też wspieramy budownictwo socjalne – podkreśla burmistrz T. Ciszewicz. Dodaje, że w tym roku w budżecie zapisano 2 mln zł na stworzenie 19 lokali socjalnych przy ul. Krótkiej.

Autor: Beata Bielecka | 10 maja 2017Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one